2010-01-11

På hal is utan vind


Tyvärr blev det ingen soppslevstävling idag på Fjällfotasjön. Mindre med vind finns inte, då är det vaccum. Totalt kom det ialla fall 12 soppslevsfantaster som istället fick träna skridskoteknik inför nästa tävling som preliminärt blir till helgen.Vi fick oxå tillfälle att besiktiga Mareks 30 kg tunga Custom Triangel och Petters ”large” skateboard med medar.
David från Stockholm var oxå på plats och demade en Pirate Carving Iceboard.Janne hade byggt rundningsmärke av en klädhängare fasttejpad på ett plaströr med en tältpinne längst ner som han borrade fast isen. Klubbens röda gamla T-shirt fick fungera som flagga.Marek lyckades segla 8 meter med 9,5 m2 segel i dagens enda vindpust. Trots allt blev det en härlig dag i GLATT gäng där många skrinnade flera varv runt sjön.Janne hade dock kört soppslev på Finjasjön igår och är just nu bäst i Världen i soppslevsspeed

0 comments: